Printable Version of Topic
Global PokédeX Plus Forums _ Forum Games _ Phoenix Thread
Posted by: Tortilla Nov 11 2010, 07:04 PM
In this game, the objective is to score points. The only thing you have to do to get points is post, but your post must be at least one day after the previous poster. You get more points for every day that is between your new post and the last post, and each day adds one more point than the previous day. For example:
How to Play (click to showhide)
1st post—November 11 (poster one)
2nd post—November 12 (poster two)=1 point
The second poster would add one point to his cumulative score because his post was one day after the previous post. However:
2nd post—November 12 (poster two)
3rd post—November 15 (poster three)=6 points
The third poster has gained six points because there was three days between the posts; that means he adds 1 day+2 days+3 days to get a grand total of six points. There is one more rule:
3rd post—November 15 (poster three)
4th post—November 17 (poster two again)=3 points+1point=4 points
Your score will accumulate over time—You add your previous total to the points that you just gained with the current post to get your complete total.
You do not need to worry about necroposting because it is okay to add meaningful posts to dead threads; since almost any post in this thread would be considered meaningful, it's always okay to post so long as you're playing the game right.
I will update the standings now and again. (If you would like your old score restored, reference me your last post in the old thread and I will put it here.)
Current Standings: (click to showhide)
Tortilla: 291
Cajun: 494
Zarincha: 118
Retrospect: 326
Dark Lyra: 79
LiteSpeed: 1
Gumbreon: 36
Swampert Rox: 2
Gliscario: 6
TogeticFTW: 1
Sack: 7
Posted by: axmorph0 Nov 13 2010, 03:15 AM
QUOTE(axmorph0 @ Oct 31 2010, 01:19 AM)
3 days, 6 points
452 total
2 days +3=455
Posted by: Zarincha Nov 14 2010, 07:44 PM
1 Day
1+116=
117
Posted by: Tortilla Nov 14 2010, 11:29 PM
Zarincha, I'm only using the ones from before when this one was created. So that means you're actually at 111. (I checked your post.)
Posted by: FancyGranola Nov 15 2010, 12:59 AM
What is this?
Posted by: Tortilla Nov 15 2010, 05:32 PM
1 day: 97+1=98
Doesn't the first post explain it well enough?
Posted by: Zarincha Nov 15 2010, 06:33 PM
QUOTE(Tortilla @ Nov 14 2010, 11:29 PM)
Zarincha, I'm only using the ones from before when this one was created. So that means you're actually at 111. (I checked your post.)
Ill stick to the old thread then. If everyone will be posting on this one, its easy game for the other.
Posted by: Retrospect Nov 16 2010, 03:07 PM
QUOTE(Retrospect @ Nov 7 2010, 04:57 PM)
33 total
1 day
33 + 1 = 34 total
If both threads are going to be played, though, that'll be confusing for no reason. :/
I guess I'll stick to the new thread since Tortilla will keep the totals updated. I also like that he spelled "phoenix" correctly.
Posted by: Dark Lyra Nov 18 2010, 07:55 PM
2 days!
34 + 2 = 36.
Posted by: Zarincha Nov 20 2010, 08:21 AM
2 day
1+2=3+138=
141
Posted by: Tortilla Nov 21 2010, 11:38 PM
1 day!
98+1=99
Zarincha, please use only the scores that you have gained in the newer thread; the old one no longer applies, therefore it is expedient that if you wish to play you must use only the points gained here; your total is now 114.
Posted by: Retrospect Nov 24 2010, 04:09 PM
3 days
1+2+3= 6+34= 40
40 points total
Posted by: Dark Lyra Nov 27 2010, 08:48 PM
3 days!
1+2+3=6+36=42
Posted by: LiteSpeed Nov 28 2010, 03:45 AM
1 day
1 + 0 = 1 + 0 = 1
Posted by: Retrospect Nov 30 2010, 05:48 PM
2 days
1+2= 3+40= 43 total
Posted by: Retrospect Dec 3 2010, 10:23 PM
3 days
1+2+3= 6+43= 49 total
Posted by: Cajun Avenger of Kitties Dec 5 2010, 05:56 PM
+3 458
Posted by: Black Rock Shooter Dec 6 2010, 07:21 PM
1 day.
1+42=43
Posted by: Tortilla Dec 12 2010, 04:51 PM
six days!
1+2+3+4+5+6=21+99=120
Posted by: Zarincha Dec 14 2010, 02:37 PM
2 days
1+2=3+298=
301
Posted by: Tortilla Dec 14 2010, 06:31 PM
QUOTE(Zarincha @ Dec 14 2010, 12:37 PM)
2 days
1+2=3+298=
301
Zarincha, please use only totals accumulated in the current thread; the old one no longer applies.
I'll add three to your actual score.
Posted by: Black Rock Shooter Dec 15 2010, 11:22 PM
It be one day since the previous post.
1+43=44
Posted by: Zarincha Dec 16 2010, 04:56 PM
One day!
1+301=
302
Posted by: 5 Gum Dec 18 2010, 03:50 PM
2 days. 2+0=2.
c:
Posted by: Swampert rox Dec 19 2010, 09:33 AM
1 + 0 = 1
Posted by: Black Rock Shooter Dec 20 2010, 11:54 PM
One day.
1+44=45
Posted by: Cajun Avenger of Kitties Dec 28 2010, 02:52 AM
1+2+3+4+5+6+7+8=36+458= 494
Posted by: Black Rock Shooter Jan 2 2011, 06:20 AM
5 days! Gahahaha!
1+2+3+4+5=15+45=60
Posted by: Retrospect Jan 20 2011, 07:11 PM
18 days!
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+15+16+17+18= 171+49=
220 running total
Posted by: Gumbreon Jan 23 2011, 10:40 AM
3 days 1 + 2 + 3 + 2 = 8 -w-
Posted by: Gumbreon Jan 30 2011, 09:28 AM
7 days 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 = 36
Posted by: Seven Nation Army Feb 2 2011, 05:58 AM
Three days 1+2+3=6
Posted by: Retrospect Feb 15 2011, 04:02 PM
13 days!
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13= 91+220=
311 running total
Posted by: Retrospect Feb 18 2011, 01:03 PM
3 days!
1+2+3= 6+311=
317 running total
Posted by: TogeticFTW Feb 20 2011, 12:06 AM
So, since it's been 2 days, I get 2 points? Am I understanding the rules correctly?
Edit: Oh, 1 point for day one plus 2 points for day two, so I get 3 points?
Posted by: Black Rock Shooter Feb 21 2011, 03:44 AM
1+60=61
A day~
Posted by: Dr Higginbotham Feb 23 2011, 11:16 AM
2+0=2
A day~ plus a day~ equals two~
Posted by: Retrospect Feb 25 2011, 04:50 AM
2 days
1+2= 3+317=
320 total
Posted by: Nightmare Vocaloid Feb 26 2011, 03:46 PM
2 days~
1+2=3+61=64
Nintendo 64
Posted by: Dr Higginbotham Feb 27 2011, 03:02 AM
Another day~ Another day~ Another Day~
1+2=3!
I can do basic addition!
Posted by: Nightmare Vocaloid Mar 4 2011, 04:55 AM
5 days~
1+2+3+4+5=15+64=79
When is the leaderboard gonna be updated?
Posted by: Dr Higginbotham Mar 5 2011, 09:59 AM
Another day~
1+3=4!
Posted by: Retrospect Mar 8 2011, 07:01 PM
3 days!
1+2+3= 6+320=
326 running total
Posted by: Blaziganium Mar 8 2011, 11:53 PM
QUOTE(TogeticFTW @ Feb 19 2011, 10:06 PM)
So, since it's been 2 days, I get 2 points? Am I understanding the rules correctly?
Edit: Oh, 1 point for day one plus 2 points for day two, so I get 3 points?
Not quite. A day equals 24 hours, so you actually got only one with this post.
QUOTE(Dr Higginbotham @ Feb 27 2011, 01:02 AM)
Another day~ Another day~ Another Day~
1+2=3!
I can do basic addition!
Same issue here.
@Lyra: Right now.
All problems were fixed with any math or otherwise; the leaderboard is now up to date as well!
Thanks to all who provide the posts here, and a special thanks to Retrospect—she knows why.
Expect a score update as soon as once a week, but as late as a month (so as I can give you all the chance to earn points beyond 28).
Posted by: Blaziganium Mar 26 2011, 08:59 PM
No one yet? Wow.
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+15+16+17+18=171+120=291
Current Standings: (click to showhide)
Tortilla: 291
Cajun: 494
Zarincha: 118
Retrospect: 326
Dark Lyra: 79
LiteSpeed: 1
Gumbreon: 36
Swampert Rox: 2
Gliscario: 6
TogeticFTW: 1
Sack: 4
Posted by: Dr Higginbotham Mar 28 2011, 05:13 PM
2 + 4 = 6
Posted by: Blaziganium Mar 28 2011, 11:55 PM
QUOTE(Dr Higginbotham @ Mar 28 2011, 03:13 PM)
2 + 4 = 6
SACK, YOU'RE NOT LISTENING!
You have two days. Day one=one point. Day two-two points
in addition to the first day. Therefore, two days=3 points. Comprendo?
Do not count this in the game—use Sack's post.
*Updates first post*
Posted by: Retrospect Apr 16 2011, 02:58 PM
19 days!
1+2+...+18+19= 190+326=
516 total!
And she takes the lead! And the crowd goes wild!
Posted by: Acacia21 Apr 17 2011, 02:27 PM
1 day= 1 point.
Posted by: Nathaniel Harmonia Apr 20 2011, 12:28 PM
7 + 1 + 2 + 3 = 13
Posted by: draconitas May 27 2011, 07:25 AM
35 days, so:
80 + 1 + 2 + .... + 35 = 80 + 630 = 710!
*leapfrogs to the top*
EtA: you have no idea how many times I came back here and was so tempted to post.
Posted by: intu Jun 20 2011, 01:05 PM
24 days
1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 + 10 + 11 + 12 + 13 + 14 + 15 + 16 + 17 + 18 + 19 + 20 + 21 + 22 + 23 + 24 = 300
Posted by: Kirbyz Jun 22 2011, 02:49 AM
1 = 1
Posted by: Zarincha Aug 3 2011, 10:43 PM
42 Days~!
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+15+16+17+18+19+20+21+22+23+24+25+26+27+28+29+30
31+32+33+34+35+36+37+38+39+40+41+42+302=
1205. GO ME
Posted by: Philosopher Greece Aug 7 2011, 02:23 PM
Four Days.
1+2+3+4=10
:c
Posted by: Toa Tahu Aug 18 2011, 05:09 PM
11 days.
That leaves me at 11. c:
Posted by: Zarincha Aug 19 2011, 04:55 PM
QUOTE(Toa Tahu @ Aug 18 2011, 06:09 PM)
11 days.
That leaves me at 11. c:
No, no, no. It goes like this:
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11
So you actually have: 66
Posted by: Toa Tahu Aug 25 2011, 11:54 AM
6 days.
1+2+3+4+5+6+66=82.
Posted by: Mr Spaz Aug 27 2011, 11:49 AM
2 day.
2 + 0 = 2
Posted by: Master of Magnetism Sep 25 2011, 10:55 PM
28 days
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+15+16+17+18+19+20+21+22+23+24+25+26+27+28+0=406
Posted by: Toa Tahu Sep 29 2011, 09:33 AM
3 days. 1+2+3+82=88.
Posted by: Midnight Melody Sep 30 2011, 07:11 AM
1 day = 1 point
Total Points = 1 =D
Posted by: Darkrow Oct 12 2011, 10:01 AM
12 days, I believe.
1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 + 10 + 11 + 12 = 78
Posted by: SSJ2 Bardock Oct 19 2011, 11:28 PM
7 days
1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 406 = 434
Posted by: DJ Atomica Oct 21 2011, 09:46 AM
1 + 13 = 14
Posted by: Swampert rox Nov 8 2011, 07:06 PM
2 + 18 = 20.
Posted by: Bandersnatch Nov 10 2011, 04:09 PM
1 + 2 + 3 + 14 = 20
Posted by: ChikaraWolf Nov 11 2011, 12:21 PM
1 day, so 1 Point.
I have 1 point total... Yay, I'm losing!
Posted by: Bandersnatch Nov 17 2011, 03:54 PM
1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 20 = 41
Posted by: Diabeetus Nov 23 2011, 11:19 AM
1+2+3+4+5+6+88=109
Posted by: Royal Summoner Kitten Nov 25 2011, 10:45 PM
1+2+0=3
Posted by: Bandersnatch Dec 9 2011, 10:14 PM
14 days YUSS
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+41=146
Posted by: Royal Summoner Kitten Jan 9 2012, 08:28 PM
31 days... *gapes*
1+2+3+...+30+31+3=499
Posted by: Schizophrenic Soldier Jan 14 2012, 04:27 AM
I'll just pick up 15 points putting me at 509.
Posted by: Divine Deliverer Ragnarok Feb 7 2012, 06:03 PM
I'm not letting this go to waste.
24 days.
1+2+3...+24+146=446
Posted by: Schizophrenic Soldier Feb 16 2012, 10:04 PM
1+2+3+4+5+6+7+8+9+509=554~
Posted by: Mrs Malfoy Feb 26 2012, 10:42 AM
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10=55 methinks
Posted by: bijoukaiba Mar 7 2012, 12:24 PM
... 10 points for me?
Posted by: Diabeetus Mar 13 2012, 08:03 AM
1+2+3+4+5+6+109=130
Posted by: bijoukaiba Mar 21 2012, 07:15 PM
10+8 = 18
Posted by: draconitas Jun 19 2013, 04:35 PM
AND THE PHOENIX RISES
1 + 2 + ... + 454 = 103 285
103 285 + 710 = 103 995
Posted by: Zarincha Jun 27 2013, 09:20 AM
QUOTE(Zarincha @ Aug 3 2011, 11:43 PM)
42 Days~!
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+15+16+17+18+19+20+21+22+23+24+25+26+27+28+29+30
31+32+33+34+35+36+37+38+39+40+41+42+302=
1205. GO ME
8 Days~
1+2+3+4+5+6+7+8= 36
36+1,205 = 1,241
It has been awhile for me on this game.
;;
Posted by: Samoo Jul 24 2013, 08:44 PM
28 days! (it's july 25th in my time hush)
1+2+3...+28 = 406
Posted by: Zarincha Aug 7 2013, 06:03 AM
15 days~
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+15= 120+1241 =
~~~1,361~~~
Posted by: King of the Eevees Aug 22 2013, 01:50 PM
15 days. Therefore, following my calculations...
Primary Calculations (click to showhide)
1+2=3
3+4=7
5+6=11
7+8=15
9+10=19
11+12=23
13+14=27
15+0=15
Secondary Calculations (click to showhide)
3+7=10
11+15=26
19+23=42
27+15=42
Tertiary Calculations (click to showhide)
10+26=36
42+42=84
Final Calculation (click to showhide)
36+84=120
Therefore, 120 points for me.
Posted by: Zarincha Nov 7 2013, 07:25 PM
QUOTE(Zarincha @ Aug 7 2013, 07:03 AM)
15 days~
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+15= 120+1241 =
~~~1,361~~~
77 days~
1+2+3+4+5...+77 = 3003 + 1361 =
~~~4,364~~~
Posted by: Samoo Feb 10 2014, 05:48 PM
AND THE PHOENIX RISES AGAIN
1+2+3+...+94 is 4457
so 4457+406= 4863 ~
Posted by: Psychotic Pudu Jun 2 2014, 06:10 PM
THE PHOENIX RISES
112 days, 112 points.
Posted by: Cajun Feb 14 2015, 07:17 PM
THE PHOENIX IS REBORN, 258 DAYS
554+(1+2+...258)=33965
Posted by: Shashy Apr 27 2015, 05:21 PM
79 days I believe
So that puts me at... 0+1+2....+77+78+79 = A WHOPPING 3,160
Posted by: Zarincha May 7 2015, 07:21 PM
QUOTE(Zarincha @ Nov 7 2013, 08:25 PM)
QUOTE(Zarincha @ Aug 7 2013, 07:03 AM)
15 days~
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+15= 120+1241 =
~~~1,361~~~
77 days~
1+2+3+4+5...+77 = 3003 + 1361 =
~~~4,364~~~
10 days~
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10 = 55 + 4,364 = 4,419
Posted by: Shashy Jun 12 2015, 05:49 PM
QUOTE(Shashy @ Apr 27 2015, 04:21 PM)
79 days I believe
So that puts me at... 0+1+2....+77+78+79 = A WHOPPING 3,160
44 days
1 + 2 + 3 ... + 44 + 3,160 =
4,150
Posted by: Bill Cipher Sep 26 2015, 08:36 PM
QUOTE(Shashy @ Jun 12 2015, 05:49 PM)
QUOTE(Shashy @ Apr 27 2015, 04:21 PM)
79 days I believe
So that puts me at... 0+1+2....+77+78+79 = A WHOPPING 3,160
44 days
1 + 2 + 3 ... + 44 + 3,160 =
4,150 1... 2... 3... =
15,931
Posted by: x Sam May 26 2016, 06:33 PM
QUOTE(Samoo @ Feb 10 2014, 10:48 PM)
AND THE PHOENIX RISES AGAIN
1+2+3+...+94 is 4457
so 4457+406= 4863 ~
AND IT RISES AGAIN
.. 243 days which is 1+2+3(...+243) = 29646
29646 + 4863 = 34509
Posted by: MellowDeeRabbit Nov 8 2017, 03:02 AM
QUOTE(Zarincha @ May 7 2015, 08:21 PM)
QUOTE(Zarincha @ Nov 7 2013, 08:25 PM)
QUOTE(Zarincha @ Aug 7 2013, 07:03 AM)
15 days~
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+15= 120+1241 =
~~~1,361~~~
77 days~
1+2+3+4+5...+77 = 3003 + 1361 =
~~~4,364~~~
10 days~
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10 = 55 + 4,364 = 4,419
531 days sooooo, damn this is gonna be a minute.
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10........ +531 = 74,056 + 4419 equals a lovely grand total of 78,475.
Woop Woop~
Posted by: Mr Spaz Nov 23 2022, 06:43 PM
It has been 1841 days since the last post in this thread
1+2+3+4+....+1840+1841= 1695561
1695561+3= 1695564
Do I win now?
Powered by Invision Power Board (http://www.invisionboard.com)
© Invision Power Services (http://www.invisionpower.com)